Site icon Emobilite.cz

Střešní příčníky. Klíč k bezpečné cestě do hor a ochrana před pokutami!

Střešní příčníky. Klíč k bezpečné cestě do hor a ochrana před pokutami!

Střešní příčníky. Klíč k bezpečné cestě do hor a ochrana před pokutami!

V každém případě budete pro upevnění střešního boxu nebo nosiče potřebovat střešní příčníky. Je však důležité mít na paměti, že každý vůz má své vlastní specifické příčníky. Pokud si tedy chcete půjčit příčníky od souseda nebo kamaráda a náhodou nemá úplně stejný vůz jako vy, nemusí pasovat.

Pokud jste si pro převoz lyží vybrali střešní box, počítejte s tím, že v jednom člověku jej nenasadíte, a poproste někoho o pomoc minimálně s vysazením boxu na střechu. Než box upevníte, zkontrolujte, zda box nevadí při otevírání dveří od zavazadlového prostoru,“ upozorňuje specialista poprodejního oddělení českého zastoupení značky Toyota Tomáš Matějka.

Jakmile je střešní box bezpečně na místě, máte zelenou k jeho upevnění a naložení lyžařského vybavení. Samotný proces nakládání by však neměl končit pouhým vložením lyží do boxu a zavřením víka. „V každém boxu by měl být ještě pás, který vše přiváže a upevní, a zabrání tak lyžím v pohybu. Přesto je lepší sem lyže ukládat ještě v obalu, aby nedošlo k poničení jak lyží, tak boxu,“ radí Matějka. Postupovat můžete i pomocí video návodu.

Střešní nosič funguje jinak

Střešní nosič přichycujete na střešní příčníky trochu odlišným způsobem. „Je potřeba jej nasunout do tenké drážky na příčníku a připevnit ho. Poté můžete naložit lyže, vždy patkami dopředu. Snowboard ukládejte vázáním nahoru, abyste si nepoškodili prkno, ale ani střechu. Na závěr nosič zacvakněte a zamkněte,“ vysvětluje postup Tomáš Matějka.

S pozorností uschovejte i zbývající lyžařské vybavení. Pokud umisťujete hůlky a boty do kufru nebo jiné části interiéru auta, vždy pečlivě zajistěte, aby byly bezpečně uchyceny a nebylo možné, aby se při jízdě nebo prudkém brzdění pohybovaly.

Vyhněte se pokutám za lyže v autě

V interiéru auta se někdy vozí i lyže, spousta aut má kromě sklápěcích sedaček i takzvaný středový průlez v opěradlech, kterým lze lyže prostrčit. Tato varianta je ale nejméně bezpečná, takže ji nedoporučujeme,“ uzavírá Tomáš Matějka.

I když se rozhodnete pro tuto možnost, je naprosto nezbytné lyže zajistit. Použijte pásy a popruhy, abyste zabránili jejich pohybu, zejména pokud sklopíte zadní sedadla, čímž vznikne prostor, kam by lyže mohly sklouznout. Důležité je také zajistit lyžařské boty nebo jejich vak.

Podle některých studií se zdá, že lyžařské boty vážící více než dva kilogramy mohou při nárazu ve chvilce nabrat na hmotnosti až 70 kilogramů. Mějte na paměti, že v některých evropských zemích hrozí za volně odložené zimní vybavení v interiéru vozidla vysoké pokuty.