Site icon Emobilite.cz

Létající elektromobily a e-koloběžky bez doků: Pět nejlepších evropských start-upů, které otřásají mobilitou

Létající elektromobily a e-koloběžky bez doků: Pět nejlepších evropských start-upů, které otřásají mobilitou

Od létajících elektromobilů až po samoobslužné e-koloběžky a kola bez doku – evropské start-upy jsou na špici ve využívání technologií, které mění způsoby cestování, usnadňují nám život a také ho činí bezpečnějším.

Tohle je jen pět nejzajímavějších z nich, které byste měli znát.

1.Nyobolt

Jak pomalu přecházíme na elektromobily, jednou z věcí, která nás brzdí, je dojezd, který auta mohou urazit, a náklady. Společnost Nyobolt však vyvinula ultrarychlé lithium-iontové baterie, které lze nabít během několika minut.

Společnost, jejíž technologie se zrodila na univerzitě v Cambridge, také tvrdí, že baterie jsou nejudržitelnější možností skladování energie v oboru a podle jejich tvůrců mají více než desetkrát delší životnost než standardní lithium-iontové baterie.

2.Twaice

Německý start-up Twaice se stává neocenitelným pomocníkem v oblasti udržitelnosti baterií, která je stále důležitějším faktorem při přechodu na elektromobily.

Společnost bude užitečná zejména při plánování použití baterií v druhém, a dokonce třetím životě a také při jejich recyklaci.

Společnost Twaice poskytuje software pro prediktivní analýzu baterií, který pomáhá výrobcům vytvářet optimalizované a udržitelné elektrické pohonné jednotky. Dokáže na dálku sledovat výkon baterií a předvídat jejich selhání ještě předtím, než k němu dojde.

 

3.Lilium

Pokud vás láká spíše létání na elektrický pohon, nehledejte nic jiného než „létající auto„, které vyvíjí německý start-up Lilium.

Společnost vyvíjí malé vozidlo poháněné elektřinou, které dokáže přepravit hrstku cestujících. Ačkoli tyto typy vozidel zatím nejsou komerčně dostupné, jsou určeny pro krátké regionální lety nebo lety v rámci města.

V roce 2019 dokončila společnost Lilium první fázi testování svého pětimístného elektrického prototypu. Pracuje také na sedmimístném vozidle. Společnost uvádí, že je na dobré cestě zahájit do roku 2025 provoz osobních vozidel na několika místech po celém světě.

4. Drivvisor

Potřebujete pomoc s řízením? Nebo pomoc, která vám zabrání usnout za volantem?

Nehledejte nic jiného než španělský start-up Drivvisor. Společnost využívá umělou inteligenci a počítačové vidění ke sledování chování řidiče a dokáže také odhalit a zabránit rozptýlení a únavě.

Aplikace pro sledování řidičů vám také poskytuje pravidelné zprávy o jízdě.

5. Pony

Půjčování e-koloběžek a kol se stalo ekologičtějším a pravděpodobně rychlejším způsobem dopravy než automobily. Start-up Pony se sídlem v Bordeaux poskytuje bez dokové samoobslužné e-koloběžky a kola. Společnost se chystá expandovat i do dalších evropských měst, například do Bruselu, Lisabonu a Paříže.

Tato společnost se však od svých konkurentů liší tím, že zajišťuje, aby její zisky zůstaly v místní ekonomice, a zároveň spolupracuje s místními úřady. Funguje na modelu „peer-to-peer“ vlastnictví a společnost tvrdí, že to nejen pomáhá místním ekonomikám, ale také vede k menšímu vandalismu.