Site icon Emobilite.cz

Koupě ojetého elektromobilu: na co je třeba si dát pozor?

Koupě ojetého elektromobilu: na co je třeba si dát pozor? zdroj: canva

Koupě ojetého elektromobilu: na co je třeba si dát pozor? zdroj: canva

Studie společnosti carVertical ukazuje, že elektromobily jsou stále náchylné k různým podvodům, včetně podvodů s počtem najetých kilometrů.

Používají totiž stejné digitální počítadla kilometrů jako ostatní vozidla. A digitální počítadla ujeté vzdálenosti lze mnohem snáze zfalšovat než mechanická počítadla ujeté vzdálenosti, která se nacházejí ve starších vozidlech.

Stočené kilometry

Podle údajů společnosti carVertical, která se zabývá historií vozidel, má stočené kilometry až 15,6 % všech vozidel v Evropě. Podíl elektromobilů se stočenými kilometry je podobný. Celkem 13,4 % všech elektromobilů má pozměněný stav tachometru. To naznačuje, že kupující ojetých elektromobilů a vozidel na fosilní paliva čelí téměř stejnému riziku.

Tachometr je skvělý pro posouzení stavu vozidla. Většina výrobců elektromobilů poskytuje na baterii záruku minimálně 100 000 km. Obvykle však vydrží i více než 320 000 km.

4 z 10 ojetých elektromobilů měly nehodu

Věděli jste, že každé druhé ojeté auto v Evropě mělo nehodu? Téměř stejně časté jsou případy poškození elektromobilů. Nehodu mělo také 43,6 % ojetých elektromobilů.

Mnoho škod z dopravních nehod lze opravit, ale například vadné akumulátory v elektromobilech je třeba vyměnit. Nové akumulátory jsou drahé, proto se někteří řidiči snaží místo toho prodat své vozidlo jako „nikdy nehavarované“.

Jak nekoupit zajíce v pytli?

Historii vozu si vždy ověřte podle registrační značky nebo ještě lépe podle kódu VIN. Jedná se v podstatě o registrační číslo vozu, které najdete na několika místech – například v motorovém prostoru, v zavazadlovém prostoru nebo pod čelním sklem. Zkontrolujte, zda se číslo VIN na vozidle shoduje s číslem v servisní knížce a v dokladech k vozidlu. Pomocí kódu VIN pak můžete za pár stovek v mnoha internetových databázích zjistit nejen stav tachometru, ale také počet předchozích majitelů a servisních prohlídek nebo to, zda je vůz kradený.

Ideální je přizvat si k výběru ojetého vozu odborníka – například automechanika. Zejména profesionální prodejci dokážou vůz připravit tak, že na první pohled nepoznáte, že s ním není něco v pořádku. Proto je dobré mít s sebou někoho, kdo se v autech opravdu vyzná.