Site icon Emobilite.cz

Evropský parlament vyzývá ke zdvojnásobení počtu cyklistů v Evropě do roku 2030

Evropský parlament vyzývá ke zdvojnásobení počtu cyklistů v Evropě do roku 2030 Zdroj: Canva

Evropský parlament vyzývá ke zdvojnásobení počtu cyklistů v Evropě do roku 2030 Zdroj: Canva

Jak na to?

Tohoto cíle by mělo být dosaženo podporou cyklistické infrastruktury, vzděláváním a propagací cyklistiky jako udržitelného způsobu dopravy. Cyklistika je udržitelný a ekologický způsob dopravy, který má pozitivní vliv na zdraví a životní prostředí. Rozšíření cyklistické dopravy by mělo přispět ke snížení emisí skleníkových plynů a zlepšení kvality ovzduší. Kromě toho by měla vést ke zlepšení veřejného zdraví a snížení nákladů na zdravotní péči.

Podpora cyklistické infrastruktury by měla zahrnovat výstavbu cyklostezek, parkovišť pro cyklisty a dalších zařízení pro cyklisty. Vzdělávání by se mělo zaměřit na bezpečné a odpovědné chování cyklistů na silnicích a propagace by měla podporovat jízdu na kole jako udržitelný způsob dopravy.

Zdvojnásobení objemu cyklistické dopravy do roku 2030 by mělo být dosaženo prostřednictvím spolupráce mezi vládami, místními orgány a občanskými sdruženími. Evropský parlament vyzývá ke koordinovanému plánu, který by zahrnoval všechny tyto subjekty a stanovil konkrétní cíle a opatření.

Kdo za tím stojí?

Asociace na podporu cyklistiky jako Evropská cyklistická federace (ECF), Cycling Industries Europe (CIE), Konfederace evropského cyklistického průmyslu (CONEBI) a Evropská asociace výrobců jízdních kol (EBMA) s nadšením vítají usnesení Parlamentu a srdečně blahopřejí Výboru pro dopravu a cestovní ruch EP k prosazení tohoto usnesení pod vedením poslankyně Karimy Delliové.

Poslankyně Evropského parlamentu Karima Delliová uvedla: „Cyklistika přináší řadu výhod: zlepšuje zdravotní kondici, snižuje dopravní zácpy, zpříjemňuje život ve městech apod. Až dosud však ze strany institucí EU chyběl silnější signál, který by potvrdil zásadní roli cyklistiky pro naši společnost.“

Co to bude znamenat?

Usnesení Evropského parlamentu o cyklistické strategii EU není právně závazné, ale je to klíčový dokument pro formování budoucích politických priorit a rozhodnutí, za které může Parlament pohnat Evropskou komisi k odpovědnosti. Usnesení vyzývá k přijetí řady opatření, která by umožnila a urychlila rozvoj cyklistické dopravy, jako například:

Strategičtější přístup k rozvoji cyklistiky

V členských státech EU roste tlak na strategičtější přístup k rozvoji cyklistiky. Jedenáct zemí EU podepsalo Evropskou deklaraci o cyklistické dopravě, která vyzývá k vypracování akčního plánu EU pro upřednostnění cyklistické dopravy. Dvanáct členských států EU má vlastní národní cyklistickou strategii nebo podobný politický dokument. Celkem 17 členských států, tedy jasná většina, buď podepsalo Evropskou deklaraci o cyklistické dopravě, nebo má v současné době národní strategii pro cyklistickou dopravu, případně obojí.

Zdroj: Tisková zpráva ECF